Bugun...HEKİM SAĞLIĞIN GÜVENCESİDİR!
Tarih: 02-09-2018 12:48:29 + -


Kulak, Boğaz, Burun Hastalıkları Uzmanı Dr. Arif Yorulmaz, sağlığın güvencesinin hekim olduğunu, sağlık güvencenin bulunmadığı yerde yaşamanın zor olduğunu söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 02-09-2018 12:48

HEKİM SAĞLIĞIN GÜVENCESİDİR!

RÖPORTAJ-SEVİM SAY

“Hekimlik bedenin hastalıklarını iyileştirir, bilgelik ruhun hastalıklarını iyileştirir.” demiş Demokritos.

Sağlığın, insan yaşamının devamının olmazsa olmazı olduğunu açıklayan Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Arif Yorulmaz, bu nedenle insanların sağlığına dikkat etmesi kadar, erken teşhisin hayat kurtardığının bilincinde olarak doktorlarına belirli aralıklarla kontrole gitmelerini ihmal etmemeleri gerektiğini ifade etti.

SEVİM SAY : Mesleğinizin kısaca tanımını yapar mısınız?

 

DR.ARİF YORULMAZ : Kulak, Burun, Boğaz Uzmanı, kulak, burun ve boğazdaki her türlü hastalığın tıbbi ve cerrahi müdahalesiyle birlikte, boyun bölgesindeki rahatsızlıkların tedavisini de yapar. Uzmanlık eğitimi 4 yıldır.

 

SEVİM SAY : Mesleğinizde en sık karşılaştığınız hastalıklar nelerdir?

 

DR.ARİF YORULMAZ : Mevsimlere bağlı gribal enfeksiyonlar, bademcik iltihabı, sinüzit, alerjik burun ve kulak enfeksiyonları genellikle en sık görülen hastalıklar arasındadır.

 

SEVİM SAY : Yaz döneminde en sık görülen hastalıklar nelerdir? Tedavileri ne şekilde yapılmaktadır?

 

DR.ARİF YORULMAZ : Genelde sıcak ve kuru havalarda burun kanaması riski artar. Deniz ve havuz mevsiminde kulak yolu enfeksiyonları ile, kulak mantarı denilen rahatsızlık en sık görülen KBB hastalıkları olarak karşımıza çıkar. Bahar aylarıyla birlikte artan polenler ise, alerjik burun enfeksiyonları riskini maksimum seviyeye çıkarır. Öte yandan daha önceden kulak enfeksiyonu veya kulak ameliyatı geçiren kişilerin, suya girerken mutlaka vazelinli pamuk veya slikon tıkaç ile kulak sağlıklarını emniyete almaları enfeksiyon riskini de azaltacaktır. Sık sık burun kanaması geçiren kişilerin ise, özellikle yaz dönemlerinde burun nemlendiricileri kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Denize girmek ve deniz suyu spreyleri ise burun ve sinüslerin tedavisinde faydalıdır. Denize girdikten sonra kulak etrafında ağrı, tıkanıklık hissediliyorsa ve yemek yerken çenede ağrı oluşuyorsa mutlaka bir KBB Hekimine görünmekte fayda vardır.

SEVİM SAY : Kış dönemiyle birlikte ortaya çıkan hastalıklar ve tedavileri ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

 

DR.ARİF YORULMAZ :Soğuk hava ile birlikte okul sezonunun başlaması, kapalı ortamlarda kalabalık olarak bulunma viral enfeksiyon riskini arttırır. Bunlardan en sık bilineni nezle, gribal enfeksiyonlar, bademcik iltihapları, burun ve sinüzitler ile her türlü orta kulak enfeksiyonlarıdır. Kış dönemlerinde bu hastalıklar yoğunlaşır. Ciddi sistemik hastalığı, ya da çocuklara grip aşısı koruma amaçlı olarak hekimi izin verdiği taktirde yapılabilir. Meyve sebze ağırlıklı beslenmek, E vitamini, turunçgil ağırlıklı meyveler hastalık riskini azaltır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında bol su tüketmek, istirahat etmek ve ılık duş almak ta önemlidir. Fakat hastalık ta üç gün içinde düzelme görülmezse mutlaka hekime başvurulması gereklidir.

 

SEVİM SAY : Sık sık duyduğumuz rahatsızlıklardan birisi da horlama ve uyku apnesi. Bu hastalık nedir, tedavisi nasıl yapılmaktadır?

 

DR.ARİF YORULMAZ : Horlama ve uyku apnesi denilen rahatsızlık, erkeklerde bayanlara oranla daha sık görülmektedir. Horlama eşleri, uyku apnesi ise kişinin kendisini rahatsız eder ve hayati tehlike arzeden bir durumdur. Bunun nedenleri arasında kilo fazlalığı, kısa boyun, alt çenenin küçük ve geride olması, dilin büyük olması, yumuşak damağın sarkık ve küçük, dilin uzun olması, burunda eğrilik, burun etlerinin büyük olması bulunabilir. Çocuklarda en sık horlama ve uyku apnesi ise bademcik ve geniz etlerinin büyük olmasından kaynaklanır. Bunlar cerrahi müdahaleyle alındığı taktirde sorun da çözülecektir. Erişkinlerde ise hastalık nedenine yönelik tedavi ve uyku sonrası cerrahi tedavi yapılmaktadır.

 

SEVİM SAY :Burun tıkanıklığı rahatsızlığı nelere bağlıdır ve nasıl tedavi edilir?

DR.ARİF YORULMAZ : Burun tıkanıklığı genellikle burun orta bölmesi eğrilikleri, burun eti büyümesi, alerjik rinit, sinizütler ve tümörler nedeniyle olur. Nedenlere yönelik tedavi uygulanır. Kemik eğriliği tedavisi ise cerrahidir ve 17 yaş sonunda yapılması tavsiye edilir. Eğer kişinin burun sırtı ve çatısında istenmeyen görünümler mevcutsa, bu durumlar da isteğe bağlı olarak düzeltilir ki buna “rinoplasti” denir. Günümüzde burun estetiği sık yapılmaktadır. Estetik yapılırken, kişinin mutlaka düzenli nefes alması da ön plana alınarak uygulanmalıdır. Çünkü nefes almayan bir burun, sağlıklı bir burun değildir. Biz KBB uzmanlarının estetik felsefesi ise, burunun doğal ve nefes alabilir olmasıdır.

 

SEVİM SAY : Koku alma bozuklukları nedir ve nelere bağlı olarak gelişir?

 

DR.ARİF YORULMAZ : Koku alamama (Anosmi) koku duyusunun tamamen kaybolmasıdır.

Hiposmi koku duyusunun azalmasıdır. Bu da parsiyel veya total olabilir. Phantosmi hiç kokulu uyaran olmadığı halde koku algılamak, Parosmi mevcut kokuyu yanlış algılamak, birde kokuları kötü koku “kakosmi” şeklinde algılamak koku alma bozuklukları arasındadır. Koku alamama hepimizin bir dönem başına gelebilecek bir durumdur. En sık koku alma bozukluğu üst solunum yolu enfeksiyonları, burun ve sinüs hastalıkları ve kafa travmasında görülür. İlaç tedavisinin dışında cerrahi olarak da koku alamamanın tedavisi yapılmaktadır. Kronikleşmiş sinüzit, burun eğrilikleri, polipler, tümörler, travma sonrası burun kıkırdağının orta hattan başka bir tarafa doğru kayıp burundaki koku alanını daraltması gibi durumlarda cerrahi olarak havanın tekrar koku alanına ulaşması sağlanır. Erken tedavi ile koku alma işlevi düzelir. Eğer kişinin burun tıkanıklığı olmadan ortaya çıkan bir koku alma bozukluğu varsa, o zaman hastanın ileri tetkiklerle araştırılması gerekir. Bir takım görüntüleme yöntemleri ile araştırılması gerekmektedir. Özellikle tomografi ve MR burada ciddi anlamda yardımcı olmaktadır.

 

SEVİM SAY : Çocuklarda en sık tedavi gerektiren KBB hastalıkları nelerdir?

 

DR.ARİF YORULMAZ : Çocuklarda sıklık ve önem açısından bahsetmemiz gereken hastalıkların başında bademcik, geniz eti ve orta kulak iltihabı gelmektedir.

Bademcikler bağışıklık sisteminin bir bölümü olup enfeksiyonlara karşı mücadelede görev alırlar. Boğazda bademciklerle birlikte genizdeki geniz eti, dil kökündeki dil bademciği, östaki borusu yanlarındaki gerlac bademciği(tonsilla tubarius) ve boğaz yan duvarlarındaki boğaz bantları ile birlikte bulunur ve waldeyer halkasını oluştururlar. Bu elemanlar burun ve ağızdan giren mikroplara karşı mücadele eden ilk bariyerlerdir. Büyüklük olarak solunum yollarında tıkayıcı rol alıp, horlama ve uykuda nefes kesilmesi yapıyorsa kesin bir şekilde alınmalıdır.

Geniz eti ise, anatomik olarak vücudumuzda olmaması gereken, geçirilmiş enfeksiyonlar sonrası büyüyen ve genetik kökenli bir patolojidir.

Özellikle 5 yaş civarı şikayetlerde artış gösteren geniz eti hastalığı gece ağzı açık uyuma , horlama, uykuda nefes durmalarıyla kendini gösterir. Hasta ve yakınının rahatsızlık derecesine ve hastalığın düzeyine göre göre takip veya ameliyat ile hasta tedavi edilir. Geniz eti ameliyatı ağız içi yaklaşımla, genel anestezi altında yapılır.

 

DR. ARİF YORULMAZ KİMDİR?

1967 Konya Bozkır doğumlu. 1991 Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunu.

1996 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde KBB ihtisasını tamamladı.

Malatya Devlet ve SSK Hastanesi’nde 2 yıl çalıştıktan sonra, 1998 yılında Denizli SSK Hastanesi’nde çalışmaya başladı.

2016 yılından bu yana Özel Denizli Sağlık Hastanesi’nde KBB Uzmanı olarak çalışıyor.
Bu haber 132 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI